Powiększone migdałki podniebienne - jak je leczyć

Powiększone migdałki podniebienne – jak je leczyć

Powiększone migdałki podniebienne są jedną z najczęstszych przyczyn infekcji i problemów z oddychaniem. Choć ich rolą jest ochrona nas przed infekcjami, mogą być również źródłem bólu i problemów z oddychaniem, takich jak bezdech senny. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom leczenia tego schorzenia.

Powiększone migdałki podniebienne są częstą przyczyną infekcji

Większość infekcji migdałków ma charakter wirusowy. Ryzyko zachorowania na te infekcje jest większe przy zwiększonej ekspozycji na osoby będące nosicielami wirusa. Dlatego bardzo ważne jest leczenie migdałków, aby zapobiec nawrotom. Istnieje jednak kilka nieinfekcyjnych przyczyn powiększonych migdałków podniebiennych. Niektóre z nich to rak migdałków i kryptonim migdałków.

Migdałki to tkanka limfoidalna związana z błoną śluzową, która chroni błony śluzowe jamy ustnej i gardła. W stanie zapalnym przybierają postać białych grudek. Mogą być również bolesne i mogą wytwarzać ropę. Ostremu zapaleniu migdałków często towarzyszą objawy gorączki, zapalenie spojówek i halitoza. W ciężkich przypadkach zakażenie może doprowadzić do powstania ropnia lub zwężenia przyusznicy.

Większość zakażeń powiększonych migdałków podniebiennych można leczyć antybiotykami. Antybiotyki te są skuteczne w usuwaniu zakażenia i oczyszczaniu infekcji. Jeśli antybiotyki nie wyleczą zakażenia, może być zalecona tonsillektomia. Chociaż tonsillektomia nie zawsze jest konieczna, może być dobrym rozwiązaniem w ciężkich przypadkach powiększonych migdałków podniebiennych.

Objawy powiększonych migdałków mogą obejmować częsty kaszel i chrapanie. Powiększone migdałki mogą również blokować drogi oddechowe, co może prowadzić do bezdechu sennego. U dzieci migdałki są zwykle usuwane, ale u dorosłych często leczy się je za pomocą terapii dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. Powiększone migdałki mogą również powodować kamienie migdałkowe, które są małymi białymi lub żółtymi grudkami, które tworzą się w gardle.

Chronią przed infekcjami

Migdałki to owalne masy tkanki limfatycznej, które chronią organizm przed infekcjami. Można je zobaczyć, gdy otworzysz usta lub spojrzysz w lustro. Jeśli zostaną zainfekowane, puchną, stają się czerwone i mogą być bolesne. Stan ten może również powodować inne problemy zdrowotne.

Tonik jest częścią układu limfatycznego, który składa się z węzłów chłonnych i przewodów odprowadzających w całym ciele. Struktury te pomagają regulować poziom płynów i reagować na infekcje poprzez produkcję białych krwinek zwanych limfocytami. Komórki te mogą się szybko namnażać w odpowiedzi na infekcję. Chociaż funkcja tych tkanek jest nadal nieznana, uważa się, że są one odpowiedzialne za ochronę organizmu przed wirusami i bakteriami.

Tonsils są ważne, ponieważ chronią organizm przed infekcjami w przewodzie pokarmowym i układzie oddechowym. Pomagają również w produkcji przeciwciał, które zabijają szkodliwe patogeny. Kiedy osoba rozwija infekcję, migdałki mogą stać się obiektem infekcji, co sprawia, że konieczne jest ich usunięcie poprzez tonsillektomię. Chociaż narządy te są ważne, mają również tendencję do degeneracji i kurczenia się z wiekiem.

Migdałki to sparowane masy znajdujące się w pobliżu otworu nosowego i gardła. Pełnią rolę filtrów dla wdychanych bakterii i wirusów, zapobiegając ich przedostawaniu się do organizmu. Zbudowane są z makrofagów i limfocytów, które zwalczają szkodliwe patogeny. Jeśli są powiększone lub zainfekowane, narządy te mogą przeszkadzać w oddychaniu. Specjaliści z Nationwide Children’s Hospital mogą fachowo leczyć powiększone migdałki podniebienne i pomóc chronić zdrowie Twojego dziecka.

Mogą powodować problemy z oddychaniem

Pacjenci z powiększonymi migdałkami podniebiennymi mogą mieć trudności z oddychaniem i są narażeni na rozwój infekcji dróg oddechowych. Powiększone migdałki mogą również powodować otwarty zgryz, co może prowadzić do infekcji ucha. Dodatkowo, obecność powiększonych migdałków podniebiennych może wpływać na rozwój fizyczny dziecka. Może nawet prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Migdałki to niewielkie kępki tkanki znajdujące się po obu stronach tylnej ściany gardła. Znajdują się w kieszonce, w której podniebienie styka się z gardłem, i pomagają organizmowi zwalczać infekcje. Pomagają również chronić organizm przed infekcjami poprzez wytwarzanie przeciwciał w odpowiedzi na obce substancje. Migdałki znajdują się również w gardle, wyżej niż migdałki, i odpoczywają tam, gdzie przejście nosowe łączy się z gardłem. Mogą być trudne do zauważenia, ale są niezbędne do ochrony organizmu przed obcymi najeźdźcami.

Pierwszym krokiem do ustalenia, czy Twoje dziecko ma powiększone migdałki podniebienne, jest wizyta u lekarza dziecka. Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zada pytania dotyczące historii zdrowia dziecka. On lub ona będzie również spojrzeć na usta dziecka, aby upewnić się, że migdałki są powiększone. Następnie sterylny wacik zostanie przetarty wzdłuż migdałków i wzdłuż czerwonych obszarów. Jeśli znajdą jakieś bakterie, zostanie wykonany szybki test na obecność paciorkowców.

U osób z powiększonymi migdałkami podniebiennymi mogą wystąpić problemy z oddychaniem i trudności z połykaniem pokarmów. Będzie to zakłócać jakość życia i może prowadzić do zwiększonego ryzyka infekcji. Jeśli cierpisz na te objawy, może być konieczne poddanie się zabiegowi chirurgicznemu w celu usunięcia powiększonych migdałków. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować Cię do laryngologa, który może ocenić stan i przedstawić zalecenia dotyczące leczenia.

Mogą powodować bezdech senny

Powiększone migdałki podniebienne mogą prowadzić do bezdechu sennego, zaburzenia, w którym osoba okresowo przestaje oddychać na kilka sekund podczas snu. Przyczyną tego stanu może być wiele czynników, w tym genetyka, otyłość i wybór stylu życia. Niezależnie od przyczyny, usunięcie migdałków może poprawić jakość snu.

Aby sprawdzić, czy powiększone migdałki podniebienne są przyczyną bezdechu sennego, lekarz może wykonać posiew z gardła, który polega na pobraniu wymazu z tylnej części gardła i poszukiwaniu zakażeń bakteryjnych. Jeśli podczas posiewu z gardła nie zostaną wykryte żadne objawy zakażenia, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny zwany tonsillektomią. Operacja jest zwykle towarzyszy długi czas odzyskiwania. Alternatywą dla tonsillektomii jest minimalnie inwazyjna procedura zwana transoralną chirurgią robotyczną. Wykorzystuje ona zrobotyzowany system chirurgiczny da Vinci(r) do przeprowadzania operacji u pacjentów z ciężkim obturacyjnym bezdechem sennym.

Powiększone migdałki podniebienne mogą być również przyczyną wielu innych problemów u dziecka. Powiększone migdałki mogą powodować przewlekłe stany zapalne i nawracające infekcje. Te powiększone migdałki mogą również powodować częste budzenie się podczas snu. Ten przerywany sen jest szkodliwy dla rozwoju dziecka, ponieważ zakłóca działanie hormonów wzrostu.

Powiększone migdałki podniebienne mogą prowadzić do bezdechu sennego i są związane z kilkoma czynnikami ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Ryzyko to zwiększa się wraz z wiekiem i osłabieniem układu odpornościowego. Aby wykluczyć migdałek podniebienny, przydatnym narzędziem diagnostycznym może być badanie MRI podstawy języka.

Mogą powodować krwawienie po tonsillektomii

Podczas gdy większość pacjentów poddanych tonsillektomii doświadcza pewnego krwawienia po zabiegu, niektórzy doświadczą znacznego krwawienia. Podczas gdy ilość krwi, która występuje po tonsillektomii jest stosunkowo niewielka, może stać się powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli występuje w ciągu pierwszych 24 godzin. Jeśli doświadczasz krwi na języku lub plujesz krwią po tonsillektomii, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Należy również sprawdzić, czy w loży po migdałkach nie ma krwi.

Po tonsillektomii często zdarza się, że migdałki pokrywają się strupem, co może prowadzić do bólu. Obszar ten może mieć również nieprzyjemny smak. Migdałki mogą być obolałe przez kilka dni. Twój lekarz może przepisać antybiotyki, aby zapobiec infekcjom. W tym czasie należy unikać intensywnej aktywności fizycznej.

Większość pacjentów będzie wymagała znieczulenia ogólnego, aby poddać się operacji. Jeśli nowotwór jest duży lub rozprzestrzenił się na pobliskie narządy, operacja będzie bardziej skomplikowana i będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji i opieki pooperacyjnej. Oprócz krwawienia po tonsillektomii, należy również uważać na inne powikłania. Niektóre osoby mogą rozwinąć infekcję bakteryjną po tonsillektomii. Jeśli stan jest wystarczająco poważny, trzeba będzie przerwać przyjmowanie leków.

U osób z bakteryjnym zapaleniem migdałków mogą wystąpić powtarzające się epizody zapalenia migdałków. Jeśli tak się stanie, może to doprowadzić do powstania ropnia, który może być źródłem bólu i trudności w oddychaniu. Ponadto częste infekcje migdałków mogą prowadzić do przewlekłych infekcji ucha i zbierania się płynu w uchu środkowym. Infekcje te mogą również prowadzić do zapalenia ucha, co może prowadzić do tymczasowej utraty słuchu. Jednak usunięcie migdałków może również złagodzić przewlekłe bóle ucha, którym towarzyszy płyn.

Mogą powodować pewne warunki zdrowotne

Powiększone migdałki podniebienne mogą być spowodowane różnymi warunkami zdrowotnymi. Na przykład mogą prowadzić do nawracających infekcji, a w ciężkich przypadkach do ropnia migdałka. Oba schorzenia są bolesne i mogą utrudniać przełykanie i oddychanie. Zazwyczaj leczenie obejmuje antybiotyki, ale w niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Powiększone migdałki podniebienne mogą mieć wpływ na oddychanie, zwłaszcza u małych dzieci. Mogą one powodować przerwy w oddychaniu podczas snu i zwiększać ryzyko infekcji dróg oddechowych u dziecka. Ponadto dziecko z powiększonymi migdałkami podniebiennymi jest bardziej podatne na zgryz otwarty, co może prowadzić do częstszych infekcji ucha środkowego. Dodatkowo powiększone migdałki mogą prowadzić do chorób serca i układu krążenia.

Leczenie chirurgiczne raka migdałka zazwyczaj obejmuje usunięcie obu migdałków podniebiennych i może również usunąć węzły chłonne na szyi. Operacja ta może być wykonana w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga całonocnej hospitalizacji. Jeśli jednak guz jest duży i rozprzestrzenił się na płuco, może wymagać bardziej rozległej procedury chirurgicznej.

Na podstawie obrzękniętych migdałków lekarz może również zdiagnozować chorobę weneryczną lub raka migdałków. Choć najczęstszą przyczyną powiększonych migdałków podniebiennych jest infekcja, może je również wywołać wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to jednak schorzenie, któremu można całkowicie zapobiec dzięki szczepionce przeciwko HPV.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Korekcja błon śluzowych
Czytaj Dalej

Korekcja błon śluzowych

Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w szyi, gardle lub szczęce, być może trzeba rozważyć korekcję migdałków. Najlepszym sposobem…
Migdałki pod żuchwą powiększają się
Czytaj Dalej

Migdałki pod żuchwą powiększają się

Jeśli jesteś zaniepokojony wielkością swoich migdałków, powinieneś udać się do lekarza. Podczas corocznego badania fizykalnego powinieneś być w…