Kiedy konieczna jest adenoidektomia

Ból podczas jedzenia przy powiększonych migdałkach – co robić

Najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem podczas jedzenia podczas powiększonych migdałków jest dużo odpoczynku i unikanie kwaśnych napojów. Jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby złagodzić ból. Należą do nich przyjmowanie środków przeciwbólowych, unikanie kwaśnych napojów i przyjmowanie antybiotyków na zapalenie migdałków.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z beautyglass.pl

Przyjmowanie leków przeciwbólowych w celu złagodzenia bólu

W leczeniu bólu związanego z powiększonymi migdałkami można stosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub naproksen. Leki te są stosowane od dziesięcioleci w leczeniu ostrego bólu w różnych obszarach i narządach. NLPZ mogą złagodzić ból poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.

Unikanie kwaśnych napojów po tonsillektomii

Po tonsillektomii zaleca się unikanie picia kwaśnych napojów. Dzięki temu Twoje gardło będzie się szybciej goiło. Jeśli jednak naprawdę musisz pić kwaśne napoje, powinieneś je odstawić przed wypiciem. Przez pierwsze kilka dni Twoje gardło będzie odczuwać ból i tkliwość.

Kwaśne napoje mogą podrażniać migdałek i drażnić miejsce gojenia. Podczas gdy nadal będziesz mógł pić trochę wody, powinieneś unikać picia czegokolwiek z dużą zawartością kwasu. Owoce cytrusowe również nie są zalecane po zabiegu tonsillektomii. Mogą one powodować uczucie pieczenia i kłucia. Mango również może podrażniać okolice migdałków. Inne zdrowe pokarmy, które należy włączyć do swojej diety to warzywa, pełne ziarna i tłuczone słodkie ziemniaki. Możesz też zjeść jakąś zimną zupę warzywną, np. gazpacho. Pomocne po zabiegu tonsillektomii może być również żucie gumy.

Po zabiegu tonsillektomii ważne jest, aby pić dużo płynów. Picie dużej ilości wody zapobiegnie suchości w ustach i utrzyma regularne wypróżnienia. Jedząc owoce, wybieraj całe owoce. Chociaż sok owocowy dostarczy energii, jego kwaśna zawartość może podrażnić migdałki i spowodować dyskomfort. Należy również unikać spożywania gorących lub pikantnych potraw, ponieważ mogą one powodować powstawanie większej ilości śluzu.

Przyjmowanie antybiotyków na zapalenie migdałków

Oprócz leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, lekarze mogą również zalecić antybiotyki, które pomogą złagodzić ból i stan zapalny. Antybiotyki mogą pomóc w zwalczaniu bakterii powodujących zapalenie migdałków i pomóc w szybszym ustąpieniu objawów. Mają one jednak skutki uboczne i nie są zalecane dla wszystkich. Ponadto antybiotyki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia oporności na antybiotyki. Jeśli bierzesz antybiotyki na zapalenie migdałków i ból podczas jedzenia, powinieneś wiedzieć, że powinieneś je przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zapalenie migdałków jest zapaleniem migdałków, które są dużymi mięsistymi gruczołami w tylnej części gardła, które produkują przeciwciała do zwalczania infekcji. Choroba ta jest na ogół zaraźliwa i najczęściej występuje u dzieci. Leczy się ją antybiotykami, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Objawy zapalenia migdałków obejmują ból gardła, kaszel i wysoką gorączkę. Może jej towarzyszyć również obrzęk szyi i powiększone węzły chłonne. U młodszych dzieci, zapalenie migdałków może powodować ból brzucha. Chociaż antybiotyki mogą leczyć zapalenie migdałków, nie mogą go wyleczyć.

Przyjmowanie antybiotyków na zapalenie migdałków i bolesne gardło może pomóc w usunięciu objawów. Jeśli jednak masz anginę z gorączką, powinieneś rozważyć zrobienie testu na anginę, aby wykluczyć infekcję bakteryjną. Jeśli masz anginę na tle wirusowym, możesz wziąć kilka dni wolnego od pracy, aby umożliwić wyleczenie infekcji.

Przyjmowanie acetaminofenu

Jeśli odczuwasz ból i gorączkę z powodu powiększonych migdałków, możesz chcieć wziąć acetaminofen podczas jedzenia. Ten środek przeciwbólowy może pomóc Ci jeść płynniej i zmniejszyć stan zapalny. Możesz również pić dużo płynów, aby ukoić gardło. Unikaj twardych, pikantnych lub kwaśnych pokarmów. Zamiast tego spróbuj miękkich, gładkich i aromatyzowanych pokarmów.

Jeśli obawiasz się, że Twoje migdałki są zainfekowane wirusem, lekarz może zalecić antybiotyki. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami i zakończysz pełny kurs leczenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy zapalenie migdałków jest spowodowane przez wirusa, test na obecność paciorkowców może pomóc wykluczyć tę możliwość. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić operację.

Przyjmowanie acetaminofenu jest na ogół bezpieczne dla większości ludzi. Należy jednak przyjmować go z umiarem, ponieważ może on wpływać na wątrobę. Należy również obserwować swoje objawy i skontaktować się z lekarzem, gdy tylko poczujesz się lepiej.

Zapalenie migdałków może powodować ból i gorączkę. Ponadto, może również prowadzić do gorączki reumatycznej, jeśli jest pozostawione bez leczenia. Jeśli podejrzewasz, że masz anginę, lekarz przepisze Ci antybiotyki, aby obniżyć gorączkę i złagodzić inne objawy.

Przyjmowanie płynów, aby zapobiec odwodnieniu i zmniejszyć stan zapalny

Ważne jest, aby pić dużo płynów, aby złagodzić ból gardła i zapobiec odwodnieniu podczas epizodu powiększonych migdałków. Woda jest podstawowym płynem Twojego ciała, stanowiąc około 75% płynów w Twoim organizmie. Pomaga również utrzymać wilgotność w gardle, co jest ważne dla zmniejszenia stanu zapalnego i bólu związanego z powiększonymi migdałkami.

Oprócz przyjmowania płynów, aby zapobiec odwodnieniu i zmniejszyć obrzęk, powinieneś także unikać spożywania chrupiących lub gorących pokarmów, które mogą sprawić, że migdałki spuchną. Należy również trzymać się z dala od pastylek, zwłaszcza tych zawierających benzokainę. Również dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny przyjmować aspiryny. Aspiryna została powiązana z zespołem Reye’a. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu tonsillektomii.

Oprócz stosowania leków dostępnych bez recepty, podczas epizodu powiększonych migdałków należy przyjmować dużo płynów. Duża ilość płynów jest niezbędna podczas tego stanu, aby zapobiec odwodnieniu i sprzyjać szybszemu powrotowi do zdrowia.

Jeśli stan zapalny jest tak poważny, że nie jesteś w stanie przełknąć stałego pokarmu lub płynów, powinieneś natychmiast odwiedzić placówkę medyczną lub pogotowie. Jeśli migdałki są duże, może to mieć wpływ na Twój głos.

Domowe sposoby na zapalenie migdałków

Jeśli cierpisz z powodu bólu podczas jedzenia podczas powiększonych migdałków, możesz spróbować kilku domowych sposobów. Możesz zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, które skutecznie zmniejszają obrzęk i łagodzą ból. Jednak wiele z nich nie jest bezpiecznych dla małych dzieci i zawiera dodatkowe składniki, które mogą podrażniać migdałki. Inną metodą jest użycie nawilżacza, który dodaje wilgoci do powietrza. Jeśli go używasz, ważne jest, aby używać typu cool-mist, który jest najlepszy dla osób cierpiących na zapalenie migdałków.

Wzięcie prysznica parowego może również przynieść ulgę w zapaleniu migdałków. Jednak ta metoda powinna być stosowana tylko w łagodnych przypadkach tego schorzenia. Jeśli ból nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Jeśli objawy są bardziej nasilone, konieczne może być przyjmowanie antybiotyków.

Picie ciepłych płynów może być również pomocne w łagodzeniu bólu związanego z zapaleniem migdałków. Herbaty ziołowe z imbirem i innymi ziołami są znane z właściwości przeciwzapalnych. Jednak przed użyciem jakiejkolwiek herbaty ziołowej należy skonsultować się z lekarzem. Niektórzy ludzie uważają, że picie ciepłej herbaty z surowym miodem pomaga ukoić gardło.

Innym sposobem na złagodzenie bólu i dyskomfortu jest gargulowanie ciepłą wodą z solą. Garłowanie solą pomaga zmniejszyć stan zapalny i leczyć infekcję. Zaleca się również dużo odpoczynku. Sen jest niezbędny dla organizmu do walki z infekcjami i odzyskać od powiększonego migdałka. Należy uzyskać osiem do dziesięciu godzin snu każdej nocy. Ważne jest również, aby zdrzemnąć się w ciągu dnia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Nabłonek migdałka gardłowego - czy jest ważny?
Czytaj Dalej

Zioła pomagają wyleczyć powiększone migdałki

Istnieje kilka różnych sposobów leczenia powiększonych migdałków. Niektóre z nich polegają na stosowaniu herbat ziołowych, leków homeopatycznych, miodu…