Sucha skóra po pływaniu - jakich kosmetyków używać?

Przyczyny tłustej skóry

Być może zastanawiasz się, czy winę za Twoją tłustą skórę ponosi genetyka czy czynniki środowiskowe. Tak naprawdę istnieje więcej niż jedna przyczyna. W rzeczywistości istnieje kilka czynników, w tym androgeny, które kontrolują cykl menstruacyjny, leki i tłusta skóra. Niemniej jednak, genetyka jest najważniejszym czynnikiem decydującym o przetłuszczaniu się skóry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach tłustej skóry.

Sebum to powłoka ochronna na Twojej skórze

Powłoka ochronna na Twojej skórze składa się z tłustej, woskowej substancji zwanej sebum. Jest ona wydzielana przez gruczoły łojowe i odgrywa istotną rolę w utrzymaniu nawilżenia i ochrony skóry. Sebum składa się z triglicerydów, kwasów tłuszczowych, estrów woskowych, cholesterolu i skwalenu. Sebum pomaga zapobiegać wysuszaniu skóry, działając jako bariera przed toksynami i wodą. Jest ono produkowane przez gruczoły łojowe znajdujące się na twarzy i skórze głowy.

Gruczoły łojowe produkują sebum jako część systemu integumentarnego Twojego ciała. Normalna ilość łoju na skórze zapobiega inwazji bakterii i grzybów oraz utrzymuje nawilżenie skóry. Zbyt duża ilość oleju może gromadzić się wewnątrz porów i powodować wypryski. Sebum stanowi ochronną powłokę skóry, co sprawia, że jest niezbędne do utrzymania młodego i świeżego wyglądu skóry.

Androgeny wpływają na cykle menstruacyjne

Androgeny to hormony, które odgrywają ważną rolę zarówno w cyklach menstruacyjnych, jak i reprodukcji. Są produkowane przez jajniki, nadnercza i komórki tłuszczowe. Istnieją jednak warunki, w których kobieta produkuje zbyt dużo lub zbyt mało androgenów. Warunki te znane są jako zaburzenia niedoboru lub nadmiaru androgenów. Aby dowiedzieć się więcej o tych stanach, przeczytaj poniższe informacje.

Wśród różnych metod leczenia skóry tłustej spowodowanej przez androgeny są antyandrogeny. Leki te blokują działanie męskich hormonów, takich jak testosteron. Niektóre kobiety przyjmują leki na cukrzycę zwane metforminą, które mogą obniżyć ilość androgenów we krwi. Inne leki mogą zrównoważyć hormony, w tym leki na hormon tarczycy. Leczenie PCOS może również obejmować stosowanie leków blokujących androgeny.

Podczas gdy nadmiar androgenów może mieć efekty kosmetyczne, istnieją również inne skutki uboczne. Kobiety z wysokim poziomem androgenów są bardziej narażone na PCOS, stan, w którym nie dochodzi do regularnych owulacji. Ponadto, wysoki poziom androgenów może umieścić kobietę na ryzyko chorób układu krążenia, zaburzenia cukru we krwi i cukrzycy. W związku z tym kobiety z wysokim poziomem androgenów powinny rozważyć poddanie się badaniom, aby sprawdzić, czy nie cierpią na któryś z tych stanów.

Leki mogą powodować przetłuszczanie się skóry

Wiele środków farmaceutycznych może powodować przetłuszczanie się skóry, w tym doustne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza. Nadmierna produkcja oleju może być również skutkiem odwodnienia. Typ skóry zależy również od miejsca zamieszkania, ponieważ gorące klimaty zazwyczaj powodują przetłuszczanie się skóry, natomiast zimne – jej wysuszanie. Co zatem powoduje przetłuszczanie się skóry? Może na to wpływać wiele czynników, w tym genetyka.

Osoby ze skłonnością do trądziku często cierpią z powodu tłustej skóry. Jeśli Twoja skóra jest tłusta, Twój lekarz może przepisać Ci kremy, które będą wchłaniać nadmiar oleju. Niektóre osoby cierpiące na trądzik mogą nawet przyjmować leki, które hamują produkcję oleju. Te zabiegi mogą być skuteczne w przypadku skóry tłustej, ale mogą nie wystarczyć do jej wyleczenia. Oprócz leków, dermatolog może zalecić zabiegi kosmetyczne w celu poprawy wyglądu skóry tłustej.

Genetyka jest czynnikiem powodującym przetłuszczanie się skóry

Przetłuszczanie się skóry może być dziedziczne lub może być spowodowane brakiem równowagi hormonalnej, czynnikami środowiskowymi lub makijażem. Istnieje wiele sposobów zapobiegania przetłuszczaniu się skóry, począwszy od stosowania konsekwentnej pielęgnacji skóry, a skończywszy na używaniu delikatnych, niekomedogennych produktów. Skóra tłusta jest spowodowana nadmiarem oleju wydzielanego przez gruczoły łojowe. Nadmiar oleju może zatykać pory, powodując niepożądane wypryski i inne dolegliwości skórne.

Głównymi hormonami, które powodują wydzielanie oleju są androgeny. W okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy zwiększa się produkcja sebum. Inne przyczyny przetłuszczania się skóry to stres, zbyt tłusta dieta i intensywne oczyszczanie skóry. Ponadto, kobiety, które doświadczają wahań hormonalnych są bardziej narażone na rozwój skóry tłustej, a te, które są do tego skłonne, mogą mieć większe ryzyko rozwoju trądziku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane