Jaki antybiotyk pomaga na powiększone migdałki?

Tonsil językowy – informacje

Tonsil językowy jest łagodną tkanką guzkową zlokalizowaną w jamie ustnej u podstawy języka. Odpowiada masie limfoidalnej pokrytej błoną śluzową i charakteryzuje się nieregularną guzkowatością oraz inwaginacjami powierzchniowymi. Istnieje kilka sposobów rozpoznawania i leczenia tego schorzenia.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu beautyconnect.pl

Objawy

Migdałki językowe to małe masy, które siedzą na podstawie języka. W stanie zapalnym mogą przeszkadzać w połykaniu i zakłócać fonację. Mogą również powodować ból gardła i uczucie globusu. Czasami mogą dotykać nagłośni i wywoływać bolesny odruch krtaniowy. W niektórych ciężkich przypadkach migdałki językowe mogą zostać usunięte.

Migdałek językowy składa się z 30 do 100 pęcherzyków chłonnych znajdujących się pod nabłonkiem płaskim na powierzchni językowej. Przerost tej tkanki może być objawem alergii, przewlekłych infekcji lub wcześniejszej tonsillektomii podniebiennej. Jeśli zauważysz masę lub obrzęk na językowej stronie języka, lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie biopsji, aby wykluczyć nowotwór złośliwy. Jeśli masa jest gładka i owalna, może to być hiperplazja limfoidalna.

Lokalizacja

Migdałek językowy znajduje się pomiędzy palatoglosem a podniebieniem, w cieśni fauzy. Jest zbudowany z tkanki limfoidalnej i ma charakterystyczny pierścieniowy kształt. Gdy jest powiększony, może przeszkadzać w normalnym oddychaniu i powodować zapalenie ucha. Zalecane jest leczenie zachowawcze. Drogą odpływu migdałka jest żyła szyjna wewnętrzna.

Migdałek językowy jest słabo rozwinięty, składa się z agregatów komórek limfoidalnych, które zajmują błonę śluzową nasady języka. Pęcherzyki migdałka zawierają tkankę limfoidalną i międzypłatkowe węzły chłonne. Tkanka ta wyścielona jest cienkim nabłonkiem płaskim.

Migdałek językowy jest bardziej widoczny u świń i małych przeżuwaczy niż u ludzi. Składa się z kilku zamkniętych skupisk limfoidalnych i wtórnych pęcherzyków limfoidalnych, które znajdują się u podstawy języka, dogłowowo w stosunku do brodawek smakowych. Migdałek wyścielony jest nabłonkiem płaskim, który jest lekko zrogowaciały. Ponadto w obrębie nabłonka krypt widoczne są nacieki z komórek limfoidalnych.

Skład

Migdałek językowy jest skupiskiem tkanek limfatycznych i znajduje się w tylnej trzeciej części języka. Komórki limfoidalne otaczające ten gruczoł składają się z komórek T, B i makrofagów. Odgrywają one istotną rolę w zwalczaniu infekcji i stanowią pierwszą linię obrony przed patogenami dostającymi się do gardła i jamy ustnej. Migdałek językowy zbudowany jest z kilku warstw tkanki limfoidalnej, z warstwą tkanki limfoidalnej otaczającej każdą kryptę. Komórki te są również pokryte warstwowym nierogowaciejącym nabłonkiem płaskim.

Migdałek językowy jest wydatną, owalną strukturą. Ma około 2 cm szerokości i jest częścią podniebienia miękkiego. Jest przytwierdzony do ściany gardła przez włóknistą otoczkę. Migdałek gardłowy ma po obu stronach warstwę nabłonka płaskiego warstwowego i zawiera piętnaście do dwudziestu krypt. W obrębie migdałka znajduje się skupisko bakterii, limfocytów i zdekompletowanych komórek nabłonka. Jego drenaż odbywa się do żyły szyjnej wewnętrznej.

Leczenie

W wielu przypadkach przerost migdałka językowego jest bezobjawowy, ale w cięższych przypadkach może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego. W obu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania głowy i szyi. Może ono obejmować laryngoskopię pośrednią i giętką fiberoskopię nosowo-gardłową. Przed zabiegiem często przepisuje się anitibiotyki, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

U dzieci z przetrwałym OSA tonsillektomia językowa wykazała dobre wyniki. W jednym z badań stwierdzono znaczną poprawę AHI i minimalnego wysycenia tlenem po zabiegu. Jednak u niektórych pacjentów po tonsillektomii językowej może rozwinąć się rezydualny OSA, a powikłania pooperacyjne muszą być starannie zarządzane. W obecnym badaniu staraliśmy się zmierzyć zmiany w zmiennych AHI i OSA po tonsillektomii językowej i ocenić ogólny wskaźnik sukcesu.

Powikłania

Rak migdałka językowego rozwija się w głębokich dołach migdałka i może rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych na szyi. Jest to poważne schorzenie, szczególnie dla osób po 40 roku życia. Najczęstszymi objawami choroby są asymetryczne migdałki, uporczywy ból gardła oraz ból ucha. Sporadycznie nowotwór przekształca się w chłoniaka lub raka płaskonabłonkowego.

Migdałek językowy jest jednym z trzech migdałków w jamie ustnej. Podobnie jak dwa pozostałe migdałki, znajduje się na tylnej powierzchni języka. Zarówno migdałek językowy jak i podniebienny są częścią pierścienia tkanek u podstawy języka zwanego pierścieniem migdałkowym. Migdałki pomagają układowi odpornościowemu, zatrzymując zarazki, które dostają się przez nos i usta. Mogą one jednak ulec zakażeniu lub stać się zbyt duże, co może spowodować szereg innych problemów. W wielu przypadkach migdałek puchnie i tworzy szarą lub białą powłokę, ale nie widać go przez usta. Kiedy te problemy stają się trwałe lub nawracające, mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia migdałków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Korekcja błon śluzowych
Czytaj Dalej

Korekcja błon śluzowych

Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w szyi, gardle lub szczęce, być może trzeba rozważyć korekcję migdałków. Najlepszym sposobem…