Zapalenie migdałka językowego - jak leczyć

Zapalenie migdałka językowego – jak leczyć

Migdałki językowe to narządy, które siedzą z tyłu języka. Kiedy dochodzi do ich zapalenia, mogą utrudniać przełykanie, a nawet powodować problemy z oddychaniem podczas snu. Poza tym, że są bolesne, mogą również wpływać na Twój układ odpornościowy. Dlatego leczenie tego problemu jest niezwykle ważne.

Symptomy

Migdałki językowe są niezbędne w obronie organizmu przed infekcjami, ale przewlekły stan zapalny może znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia. Na szczęście istnieje kilka metod leczenia, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort spowodowany zapaleniem migdałka językowego. Możesz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie Cię do laryngologa, jeśli doświadczasz nawracających ataków zapalenia. Lekarz laryngolog może zidentyfikować przyczynę zapalenia i pomóc Ci poczuć się swobodnie w kwestii możliwości leczenia.

Najpierw lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe i zapozna się z historią choroby. Używając ściągacza do języka, może zbadać Twoje migdałki i określić, czy doszło do zakażenia. Jeśli zapalenie jest spowodowane przez bakterie, może zostać zlecony szybki test na obecność paciorkowców. Polega on na pocieraniu sterylnego wacika wzdłuż migdałków i szukaniu czerwonych obszarów.

Zapalenie migdałków może powodować ból gardła i ból. Stan ten jest często wywoływany przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Migdałki mogą być bolesne, obrzęknięte i pokryte białym lub szarym nalotem. Powtarzające się epizody ostrego zapalenia migdałków mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia migdałków.

Jeśli zapalenie migdałków spowodowane jest przez ciało obce, powstały ropień może spowodować zagrażającą życiu niedrożność dróg oddechowych. W ciężkich przypadkach ropień migdałka może prowadzić do silnych dolegliwości bólowych, wysokiej gorączki, trójgłosu i trudności w połykaniu. Jeśli ropień migdałka jest bakteryjny, brodawki będą czerwone, a języczek może być tkliwy. Jeśli mamy do czynienia z ropniem, zakażenie powinno być usunięte chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym.

Rak migdałka zwykle dotyczy migdałków podniebiennych. Najczęściej występuje u osób w wieku 50 lat i starszych. Może jednak rozwinąć się u każdego, nawet u bardzo małych dzieci. Niektóre czynniki ryzyka rozwoju tego nowotworu obejmują spożywanie alkoholu i używanie tytoniu.

Przyczyny

Migdałki, znane również jako migdałki językowe, są ważnymi strukturami w jamie ustnej, które pomagają zwalczać infekcje. W zależności od przyczyn, mogą one ulec obrzękowi lub zapaleniu i mogą wymagać usunięcia. Operacja ta może być wykonana w każdym wieku. W niektórych przypadkach spuchnięte migdałki mogą prowadzić do bezdechu sennego lub chrapania.

Wirusowe i bakteryjne zakażenia migdałków mogą być częste u dzieci. Najczęstszym zakażeniem bakteryjnym jest paciorkowiec, który zazwyczaj dotyka dzieci. Zakażenie może być również wywołane przez inne rodzaje bakterii i wirusów. Stan ten może mieć charakter ostry lub przewlekły. Jeśli występuje często, operacja jest zwykle opcją.

Na szczęście większości zakażeń bakteryjnych można zapobiec stosując odpowiednie leczenie. Jednak w niektórych przypadkach zapalenie migdałków może prowadzić do poważnych problemów u pacjenta. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej dla powiększonych migdałków, zwłaszcza jeśli dziecko ma problemy z karmieniem lub spaniem. Lekarz oceni historię medyczną pacjenta i zapyta o wszelkie dodatkowe objawy. Lekarz zbada również gardło i sprawdzi, czy nie ma obrzęku.

Zakażenie bakteryjne może wpłynąć na migdałki językowe i może spowodować ich powiększenie. W niektórych przypadkach stan ten może być objawem nowotworu złośliwego. W innych przypadkach może być spowodowany różnymi schorzeniami podstawowymi, takimi jak alergia lub zakażenie bakteryjne.

Do najczęstszych przyczyn zapalenia migdałka językowego należy zakażenie lub wzrost guza. Objawy tego typu choroby będą się wahać od bólu podczas przełykania do trudności w oddychaniu w nocy.

Leczenie

Migdałki językowe znajdują się na grzbiecie języka. W ciężkich przypadkach mogą przesuwać nagłośnię w kierunku tylnym i blokować drogi oddechowe. Objawom przerostu migdałka językowego często towarzyszy dysfagia i ból. Stan ten jest stosunkowo rzadką przyczyną niedrożności dróg oddechowych, choć bywa powikłaniem tonsillektomii podniebiennej. Może być również związane z alergią lub chorobą refluksową przełyku.

Leczenie zapalenia migdałka językowego obejmuje antybiotyki i opiekę wspomagającą. Pacjenci mogą wymagać odpoczynku w łóżku, płukania gardła ciepłą wodą z solą oraz przyjmowania leków przeciwbólowych w celu obniżenia gorączki. Środki domowe, takie jak mrożone napoje owocowe i herbata, mogą być pomocne w łagodzeniu bólu w gardle i łagodzeniu bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że antybiotyki i zabiegi chirurgiczne są skuteczne tylko wtedy, gdy przyjmuje się je przez cały kurs.

Pomimo niespecyficznych objawów przerost migdałka językowego jest stanem chorobowym, który może być trudny do rozpoznania, nawet przy wysokim indeksie podejrzeń. Mimo to postęp w zakresie instrumentarium endoskopowego i technologii Coblation umożliwił bezpieczne usunięcie tkanki dotkniętej chorobą. Usunięcie chorej tkanki powoduje zwykle poprawę objawową.

Leczenie zapalenia migdałka językowego jest ważne dla zdrowia gardła i ucha. Stan ten może być spowodowany zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Jeśli zakażenie jest ciężkie, konieczna może być operacja. Jeśli migdałki nie są w stanie normalnie funkcjonować, operacja jest często najlepszym rozwiązaniem.

Choroba migdałka językowego jest poważnym stanem, który wymaga szybkiej pomocy medycznej. Objawy zapalenia migdałka językowego obejmują uporczywy ból gardła, asymetryczne migdałki i powiększone węzły chłonne na szyi. Pacjenci po 40 roku życia powinni poddać się konsultacji z lekarzem w celu otrzymania właściwej diagnozy.

Unikanie leków narkotycznych

Chociaż leki narkotyczne są powszechnie stosowane w leczeniu bólu gardła, unikanie ich jest ważne dla zdrowia języka. Chociaż mogą one pomóc w uśmierzeniu bólu, niosą ze sobą również niebezpieczne skutki uboczne, takie jak zespół Reye’a. Ponadto mogą powodować krwawienie, więc nie należy ich przyjmować, chyba że zaleci to lekarz.

Chirurgia

Chirurgia zapalenia migdałka językowego jest wykonywana w celu usunięcia zapalonych migdałków z jamy ustnej. Procedura jest duża zmiana i jest związane z pewnym ryzykiem. Prawdopodobnie w okolicy zabiegu wystąpi krwawienie, choć często jest ono niewielkie. Większość krwawień to śluz zabarwiony krwią. Po zabiegu można spodziewać się przyjmowania leków przeciwbólowych lub antybiotyku w celu złagodzenia dyskomfortu. W ciągu kilku tygodni po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania ostrych i kwaśnych potraw.

Operacja zapalenia migdałka językowego nie jest zalecana u pacjentów, którzy mają łagodną masę w migdałkach. Masa ta może powodować ból i dyskomfort, a nawet może wywołać zakażenie bakteryjne. Zdarzają się jednak przypadki, gdy powiększenie to jest tak poważne, że może zablokować drogi oddechowe. Jeśli to powiększenie jest trwałe, sterydy mogą pomóc. Osoby z przewlekle powiększonymi migdałkami mogą cierpieć na chrapanie, nieświeży oddech, trudności w przełykaniu i inne objawy.

W niektórych przypadkach migdałki są tak duże, że mogą powodować problemy z zapadaniem się dróg oddechowych. Może to prowadzić do chrapania i bezdechu sennego. W takich przypadkach może być wymagana operacja zapalenia migdałka językowego. Ten rodzaj operacji jest zwykle wykonywany podczas snu pacjenta. Często jest ona łączona z zabiegiem zwanym rekonstrukcją podniebienną (ustno-gardłową).

Operacja zapalenia migdałka językowego jest wykonywana u pacjenta, który ma przerośnięty migdałek językowy. Leczenie tego schorzenia zależy od organizmów wywołujących. Pacjent musi tolerować zabieg bez objawów ubocznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Histologia języczkowca
Czytaj Dalej

Histologia języczkowca

Najpierw przyjrzyjmy się, z czego zbudowany jest ten narząd. Składa się on z grudek limfoidalnych, które skupiają się…