Niebezpieczne choroby migdałka językowego

Niebezpieczne choroby migdałka językowego

Kilka chorób migdałka językowego może być niebezpiecznych. Wśród nich są ropień okołomigdałkowy, rak płaskonabłonkowy, zakażenie COVID-19 oraz przerost migdałka. Schorzenia te mogą być niezwykle bolesne. W niektórych przypadkach bólowi towarzyszy gorączka i ból gardła.

Ropień okołomigdałkowy

Zapalenie migdałków, czyli stan, w którym dochodzi do zapalenia migdałka, jest częstą infekcją. Wywoływane jest przez bakterie paciorkowcowe i zwykle dotyczy jednej strony jamy ustnej. Może powodować silny ból i czasami przeszkadzać w oddychaniu lub połykaniu. Może również powodować gorączkę i ból gardła. Istnieje kilka różnych rodzajów infekcji.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie ropnia migdałka językowego jest konsultacja z lekarzem. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz wykona badanie fizyczne, aby określić wielkość ropnia. Lekarz może również użyć depresora języka, aby zobaczyć obszar. Jeśli obrzęk jest wystarczająco duży, lekarz może naciskać na niego za pomocą palca w rękawiczce. Jeśli obrzęk nie ustępuje, lekarz wykona również badania w celu wykluczenia mononukleozy, infekcji wirusowej, która może powodować powstanie ropnia na migdałku językowym.

Rak kolczystokomórkowy

Najczęstszą przyczyną raka kolczystokomórkowego migdałka językowego jest seks oralny. Do rozwoju tego nowotworu może przyczynić się wiele czynników, w tym palenie tytoniu i nadużywanie płynów do płukania ust. Podobnie ekspozycja na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju niektórych nowotworów. Jednak narażenie na wirusa HPV jest mniej powszechne w przypadku raka gardła niż w przypadku raka jamy ustnej. Istnieje jednak kilka innych czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju raka płaskonabłonkowego, w tym palenie tytoniu i czynniki dietetyczne.

Chociaż nie ma jednej przyczyny raka płaskonabłonkowego setek językowych, wydaje się, że ma on wspólny komponent genetyczny. Jest on również związany z HPV typu 16 i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jest również bardziej prawdopodobne, że rozwinie się na migdałku językowym lub podstawie języka niż w innych częściach gardła. Dodatkowo, częściej występuje u osób młodszych.

Zakażenie COVID-19

U dorosłych, zakażenie COVID-19 migdałka językowego wiąże się z szeregiem niekorzystnych efektów zdrowotnych w jamie ustnej. Może prowadzić do nawrotów zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (Herpes simplex), owrzodzeń i dysgeuzji. Pacjenci z COVID-19 powinni szukać leczenia u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od stopnia zakażenia lekarz może przepisać leki przeciwgrzybicze lub skierować pacjenta do otolaryngologa.

Objawy COVID-19 zakażenia brodawki językowej są podobne do objawów ostrego zapalenia migdałków. Oprócz bólu i zapalenia migdałków, pacjenci mogą mieć również objawy z nosa i powiększone węzły chłonne. U niektórych pacjentów może również wystąpić kaszel i sztywny kark. Pacjent może również doświadczyć utraty smaku lub zapachu.

Przerost okołomigdałkowy

Migdałki są integralną częścią układu odpornościowego i często stanowią pierwszą linię obrony przed wirusami i bakteriami. Mogą być jednak również podatne na infekcje. Prawie każde dziecko w pewnym momencie swojego życia doświadczy zapalenia migdałków. Jest to szczególnie częste u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czasami jednak infekcja może doprowadzić do powstania ropni okołomigdałkowych, czyli wypełnionych ropą mas znajdujących się w tylnej części jamy ustnej. Ropnie okołonerkowe mogą powodować zablokowanie dróg oddechowych lub przyśrodkowe przemieszczenie języczka.

Najczęstsze formy zapalenia migdałków to wirusowe i bakteryjne. Wirusowe zapalenie migdałków częściej występuje u młodszych dzieci. Bakteryjne zapalenie migdałków wywołuje bakteria o nazwie streptococcus species. Zapaleniu migdałków towarzyszy zwykle gorączka i ból gardła. Jeśli masz przewlekłe zapalenie migdałków, lekarz może zalecić ich chirurgiczne usunięcie.

Objawy zapalenia migdałków

Jeśli doświadczasz objawów zapalenia migdałków, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić lekarza. Właściwa diagnoza jest niezbędna do leczenia infekcji i uniknięcia powikłań, takich jak gorączka reumatyczna czy choroby nerek. W niektórych przypadkach leczenie może być tak proste, jak przyjmowanie antybiotyków lub poddanie się operacji usunięcia migdałków. W większości przypadków, choć, można uzyskać ulgę od objawów bez konieczności leczenia. Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty, takich jak paracetamol lub ibuprofen, może pomóc w zmniejszeniu gorączki i bólu.

Głównym objawem zapalenia migdałków jest ból gardła, który może być również odczuwany w uszach. Ból jest zazwyczaj gorszy podczas przełykania. Jednak małe dziecko może nawet nie skarżyć się na ból gardła. Niektóre z nich mogą nawet odmówić jedzenia. Chociaż zapalenie migdałków zwykle ustępuje samoistnie bez leczenia, typy bakteryjne mogą prowadzić do powikłań, takich jak ropnie okołomigdałkowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć tłustą skórę głowy?
Czytaj Dalej

Jak leczyć tłustą skórę głowy?

Utrzymywanie włosów w czystości jest ważnym krokiem w leczeniu tłustej skóry głowy. W zależności od przyczyny, stan ten…