Przyczyny suchej skóry

Przyczyny suchej skóry

Jakie są główne przyczyny suchości skóry? Istnieje wiele czynników, które mogą powodować suchość skóry, w tym przegrzanie i nadmierne użytkowanie, czynniki środowiskowe, zmiany hormonalne i niewłaściwa higiena. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć suchości skóry i utrzymać jej nawilżenie. Możesz również użyć kremu nawilżającego po prysznicu, aby zachować elastyczność skóry. Jeśli mieszkasz na obszarze o niskiej wilgotności, zaleca się użycie nawilżacza, aby podnieść poziom wilgotności w domu.

Przegrzanie

Przegrzanie jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do udaru cieplnego, czyli stanu, w którym temperatura ciała osiąga 103 stopnie F. Udar cieplny występuje najczęściej latem z powodu wysokiej wilgotności i ekspozycji na słońce. Ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z różnicy między udarem cieplnym a wyczerpaniem cieplnym, więc ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać oba warunki. Na szczęście istnieje kilka znaków ostrzegawczych, których należy szukać i nigdy nie jest za późno, aby zacząć się chronić.

Po pierwsze, unikaj najgorętszych miejsc. Unikaj noszenia ciężkich ubrań, koców lub doon. Unikaj też perfumowanych kąpieli z bąbelkami i wszelkich produktów z napisem „medicated”. Noś przy skórze ubrania wykonane z miękkich materiałów i staraj się nie nosić metek. Przy stosowaniu środków chemicznych noś rękawiczki ochronne – bawełniane lub gumowe, albo okłady z lodu. Nie zapominaj o piciu dużej ilości wody i przykładaniu do skóry chłodnych ręczników.

Nadużywanie

Prawdopodobnie wiesz już, że nadużywanie kremów przeciwsłonecznych może powodować suchość skóry, ale czy wiesz, jak tego uniknąć? Oto kilka wskazówek:

Używaj lżejszych lub nietłustych filtrów przeciwsłonecznych. Kremy przeciwsłoneczne zawierające zbyt wiele substancji chemicznych mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry. Osoby o wrażliwej skórze są bardziej narażone na ten problem. Charakteryzuje się on uczuciem kłucia i łagodnym zaczerwienieniem. Nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym za pomocą wacika, aby uniknąć efektu plam. Jeśli masz skłonność do tego problemu, unikaj stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli masz wrażliwą skórę, stosuj preparaty nietłuste lub niekomedogenne.

Pamiętaj, aby wybrać krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 30 lub wyższej. SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i mierzy ilość światła UVB, które jest filtrowane. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest ważne przez cały rok, ale szczególnie latem. Dłuższe dni i silne słońce sprawiają, że łatwiej jest przebywać na zewnątrz. Zanim jednak kupisz butelkę z filtrem przeciwsłonecznym, zawsze czytaj etykietę. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne muszą być zgodne z zestawem przepisów ustanowionych przez Food and Drug Administration.

Czynniki środowiskowe

Według Centers for Disease Control, ponad 75 procent dorosłych ma jakiś rodzaj suchej skóry. Jest ona najbardziej powszechna w miesiącach zimowych, kiedy sucha i zimna pogoda częściej nas dotyka. Jesteśmy narażeni na wiele różnych czynników w naszym środowisku, takich jak zanieczyszczenia powietrza wewnątrz i na zewnątrz, odżywianie, higiena i parametry środowiska, które mogą przyczynić się do suchości skóry. Pory roku i nasz sposób życia również mogą nasilać suchość skóry.

Oprócz surowego klimatu, gorące prysznice i kąpiele są również szkodliwe dla zdrowia skóry. W pomieszczeniach zamkniętych kurz i pyłki mogą zatykać pory. Czynniki te mogą również powodować zaostrzenie trądziku. Na szczęście, wielu z tych czynników środowiskowych można przeciwdziałać za pomocą inteligentnych nawyków pielęgnacyjnych. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwalczyć czynniki środowiskowe powodujące suchość skóry:

Zmiany hormonalne

Jeśli doświadczasz suchości skóry, prawdopodobnie poziom Twoich hormonów jest rozregulowany. Kiedy kobieta osiąga wiek dojrzewania, jej jajniki stają się „włączone” i produkują wyższe poziomy męskich hormonów – testosteronu i estrogenu. Hormony te stymulują gruczoły tłuszczowe skóry, co prowadzi do zatkania porów i powstawania wyprysków. Ponadto zbyt duża ilość sebum może zatykać pory i prowadzić do powstawania trądziku. Na szczęście istnieją sposoby leczenia tej przypadłości.

Jednym ze sposobów leczenia suchej skóry jest regularne nawilżanie. Codzienne stosowanie kremów nawilżających może pomóc Ci tymczasowo uporać się z tym problemem, ale nie wyeliminuje to głównej przyczyny suchości skóry. Możesz również cierpieć z powodu braku równowagi w tarczycy. Stan ten może powodować żółtą lub zimną skórę, a nawet nietypowe zmiany w kształcie i wadze Twojego ciała. Innym sposobem na leczenie tego problemu jest upewnienie się, że pijesz wystarczającą ilość wody. Upewnij się, że pijesz co najmniej osiem uncji filtrowanej wody każdego dnia.

Nawyki dotyczące kąpieli

Zbyt częste kąpiele mogą sprawić, że będziesz mieć suchą, swędzącą skórę. Zbyt częste kąpiele nie tylko pozbawiają skórę naturalnej wilgoci, ale także mogą prowadzić do pęknięć i swędzenia. Dermatolog wyjaśnia, dlaczego zbyt częste kąpiele mogą powodować suchość skóry. Nie jest to również dobre dla Twojej skóry, ponieważ może ona stać się podrażniona i podatna na działanie zarazków. Częste kąpiele mogą być korzystne, ale zrównoważony schemat postępowania jest niezbędny, aby zapobiec wysuszeniu skóry.

Niezależnie od klimatu, zbyt częste kąpiele mogą powodować wysuszenie i swędzenie skóry. Aby uniknąć przesuszenia skóry, bierz krótszy prysznic lub kąp się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Unikaj mydeł zawierających ostre substancje chemiczne i używaj łagodnych środków myjących. Ponadto kąp się co drugi dzień, a po kąpieli osuszaj skórę. Dobrym pomysłem jest również używanie rękawiczek podczas mycia rąk. Nawilżacz powietrza może pomóc zwiększyć poziom wilgotności twojego ciała.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Ile kosztuje zabieg tonsillotomii?
Czytaj Dalej

Ile kosztuje zabieg tonsillotomii?

Jeśli masz mieć tonsillotomię, możesz się zastanawiać ile to będzie kosztować. Ten artykuł dostarczy Ci kilku informacji, takich…
Niebezpieczne choroby migdałka językowego
Czytaj Dalej

Niebezpieczne choroby migdałka językowego

Kilka chorób migdałka językowego może być niebezpiecznych. Wśród nich są ropień okołomigdałkowy, rak płaskonabłonkowy, zakażenie COVID-19 oraz przerost…