Sucha skóra po 50-tce - objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Sucha skóra po 50-tce – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Jeśli szukasz sposobu na poradzenie sobie z suchą skórą, która nie chce odejść, czytaj dalej. W tym artykule opowiemy o jej objawach, przyczynach i sposobach leczenia. Omówimy też metody zapobiegania. Sucha skóra to powszechny problem, z którym wiele osób boryka się wraz z wiekiem. Najlepiej zasięgnąć profesjonalnej opinii dermatologa, aby znaleźć najlepszy sposób radzenia sobie z tym stanem.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beautyfabric.com.pl

Objawy

Bardzo sucha skóra jest częstym problemem u osób starszych, ale może być prawdziwym utrapieniem, jeśli nie jest wcześnie leczona. Skóra na nogach jest szczególnie podatna na ten problem, a wielu starszym osobom dorosłym on nie przeszkadza. Objawy tego schorzenia obejmują swędzenie, łuszczenie się i ból skóry. Lekarz prawdopodobnie zauważy suchą skórę na nogach i zapyta o inne miejsca, które są problematyczne. Inne schorzenia, które mogą powodować te objawy to sarkoidoza ichtiotyczna, uogólnione złuszczające zapalenie skóry i liszaj prosty przewlekły. Te choroby skóry mogą być również spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak infekcja.

Sucha skóra to problem związany z wiekiem, wynikający głównie z ograniczonej zdolności skóry do zatrzymywania wilgoci. Jednak inne czynniki, takie jak genetyka, środowisko i pochodzenie etniczne, również mogą powodować ten stan. Istnieje kilka sposobów leczenia tego problemu, a Ty możesz znaleźć odpowiednie leczenie, wykonując kilka prostych kroków. Aby rozpocząć, możesz zacząć od kilku prostych środków domowych. Skuteczną opcją może być nawilżająca maseczka do twarzy, która ukoi Twoją skórę i zmniejszy łuszczenie się i swędzenie.

Sucha skóra to także problem związany ze starzeniem się, ponieważ z wiekiem skóra produkuje mniej oleju i tłuszczu. Suchość, która pojawia się wraz ze starzeniem, wpływa na elastyczność skóry i może prowadzić również do innych problemów zdrowotnych. Jeśli stają się one poważne i przeszkadzają w codziennym życiu, mogą być oznaką podstawowej choroby skóry lub stanu zdrowia. Jeśli doświadczasz objawów bardzo suchej skóry po 50. roku życia, zgłoś się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia.

Przed podjęciem walki z suchością skóry ważne jest poznanie naturalnych hormonów organizmu. Dzieje się tak dlatego, że hormony odgrywają ważną rolę w produkcji olejków i kolagenu. Z wiekiem poziom estrogenów spada, co w konsekwencji prowadzi do wysuszenia skóry. Proces ten nazywany jest perimenopauzą i rozpoczyna się rok przed menopauzą. Po osiągnięciu tego wieku, elastyczność skóry staje się ogromnym problemem, a skóra zaczyna wydawać się łuszcząca i sucha.

Przyczyny

Sucha skóra jest jednym z najczęstszych objawów starzenia się. Środowisko jest również ważnym czynnikiem przyczyniającym się do jej powstawania. Powietrze z klimatów pustynnych i ekstremalnych temperatur jest szczególnie suche, co powoduje wysuszenie skóry. Jeśli jest to częste zjawisko, możesz rozważyć konsultację z dermatologiem. Lekarz będzie w stanie określić, co jest przyczyną i zapewnić Ci leczenie niezbędne do rozwiązania problemu.

Jedną z najczęstszych przyczyn bardzo suchej skóry jest starzenie się, ponieważ skóra staje się cieńsza i produkuje mniej olejków, które utrzymują jej nawilżenie. W trakcie procesu starzenia nadmierna suchość może wywołać atopię, chorobę skóry charakteryzującą się wysypką, swędzeniem i pękaniem. Nadmierna suchość może również prowadzić do infekcji, zwłaszcza gdy mechanizmy ochronne skóry są poważnie osłabione. Głębokie pęknięcia mogą się otwierać i rozsiewać bakterie.

Inne przyczyny bardzo suchej skóry to genetyka i czynniki środowiskowe. Twarda woda i suchy klimat również mogą przyczynić się do tego stanu. Oprócz tych powszechnych przyczyn, należy rozważyć stosowanie hipoalergicznych i bezzapachowych środków do pielęgnacji skóry. Staraj się również unikać produktów zawierających alkohol lub retinoidy. Dodatkowo, suche powietrze w pomieszczeniach może również przyczynić się do powstania tego problemu, dlatego warto rozważyć zastosowanie nawilżacza w swoim domu.

Kąpiele mogą również podrażniać Twoją skórę. Ciepła woda ma mniejszą wilgotność niż gorąca, a prysznic z ciepłej wody może być bardziej kojący. Używanie łagodnego mydła, ograniczenie liczby kąpieli i nawilżanie skóry po nich może pomóc w zapobieganiu suchości skóry. Unikaj kąpieli z użyciem ostrych mydeł lub gorącego podgrzewacza wody. Picie dużej ilości wody pomaga w gojeniu się skóry.

Z wiekiem nasza skóra się zmienia. Skóra traci elastyczność, ponieważ spada produkcja kolagenu i elastyny. Zmniejsza się również produkcja kwasu hialuronowego, przez co staje się ona mniej elastyczna i cieńsza. Gruczoły łojowe, które produkują naturalne olejki, również tracą zdolność do nawilżania naszej skóry. Zmiany fizjologiczne w naszej skórze powodują suchość skóry.

Zabiegi

Jednym z najważniejszych priorytetów w walce z suchą skórą po 50 roku życia jest ochrona skóry przed słońcem. Niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 50 lub wyższej, a także noszenie odzieży ochronnej i kapeluszy z szerokim rondem. Kolejną ważną rzeczą jest znalezienie dobrego kremu nawilżającego, który zawiera ceramid. Ten składnik jest bardziej skuteczny niż woda i pomaga przenosić wilgoć pod powierzchowne warstwy skóry, zapewniając jej długotrwałe nawilżenie. Nałóż krem nawilżający natychmiast po osuszeniu skóry ręcznikiem.

Jeśli suchość nie jest związana ze słońcem lub pogodą, powinnaś użyć bezzapachowego kremu nawilżającego. Możesz również zdecydować się na produkt z kwasem Aqua Glycolic lub AmLactin 12%, który wspomoże leczenie suchej skóry. Dla osób z bardziej uporczywym przypadkiem suchości można zdecydować się na krem zawierający te składniki. Niektóre kremy mają w swoim składzie alkohol lub substancje zapachowe, dlatego lepiej unikać ich niewielkiej ilości.

Stosowanie kremu nawilżającego na skórę jest skutecznym sposobem leczenia bardzo suchej skóry. Oprócz nawilżania, możesz również wykąpać się w ciepłej wodzie i użyć miękkiej ściereczki. Oprócz nawilżania skóry należy unikać czynników niszczących skórę, takich jak nadmierne stosowanie antyperspirantów, gorące kąpiele i używanie zbyt dużej ilości mydła. Niektóre czynniki uszkadzające skórę mogą również powodować suchość skóry, dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich działań, aby zachować młody i pełen życia wygląd skóry.

Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się suchej skóry, rozważ stosowanie kremów miejscowych, aby kontrolować swędzenie spowodowane suchością. Podstawowym problemem jest często kseroza, która jest spowodowana zwiększoną transepidermalną utratą wody. Stan ten może prowadzić do infekcji i przewlekłych ran, zwłaszcza w dolnej części nóg. Dbanie o suchą skórę jest kluczowe, aby zapobiec poważnym powikłaniom skórnym. Nie zwlekaj więc ze stosowaniem emolientów i kremów nawilżających, dopóki nie zobaczysz efektów.

Nawilżanie skóry jest niezbędne dla starzejącej się skóry, ale to, co działało w wieku 20 lat, może nie działać tak samo po pięćdziesiątce. W tym czasie Twoja skóra przestaje produkować olej, a włókna kolagenowe i elastyczne słabną. W rezultacie skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Aby zapobiec wystąpieniu xerosis cutis, musisz wybierać produkty, które wzmacniają skórę właściwą, zapewniają zatrzymanie wilgoci i wspomagają regenerację bariery ochronnej skóry.

Profilaktyka

Sucha skóra może być poważnym problemem zdrowotnym dla starzejących się osób dorosłych. Może być również objawem stosowania niektórych leków oraz chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema. Na szczęście zapobieganie jest proste i niedrogie. Dobrym punktem wyjścia są łagodne środki czyszczące. Co jednak zrobić z ekstremalnie suchą skórą? Oto kilka wskazówek. Aby uniknąć tego problemu, upewnij się, że Twoja skóra ma wystarczającą ilość wilgoci i zdrowych tłuszczów.

Balsamy nawilżające, które działały w wieku 20 i 30 lat, mogą nie działać już po pięćdziesiątce. Z wiekiem skóra produkuje mniej tłuszczu, traci kolagen i włókna elastyczne oraz staje się cieńsza. Właściwa pielęgnacja skóry powinna obejmować produkty, które pomagają wzmocnić skórę właściwą i poprawić regenerację jej barier. Ponadto należy upewnić się, że stosowane produkty nie podrażniają skóry. Jeśli cierpisz z powodu suchej skóry, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Kolejnym kluczem do utrzymania nawilżenia skóry jest ograniczenie kąpieli. Wiele leków może powodować swędzenie skóry. A osoby starsze mają cieńszą skórę, więc drapanie się może powodować infekcje lub krwawienie. Aby temu zapobiec, staraj się codziennie stosować krem nawilżający. Spróbuj brać mniej kąpieli i używaj łagodniejszego mydła. Ciepła woda jest lepsza dla Twojej skóry niż gorąca. Unikaj olejków do kąpieli. A jeśli musisz, używaj nawilżacza w domu, aby dodać wilgoci do powietrza.

Niezależnie od przyczyny problemu, profilaktyka ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu bardzo suchej skórze po 50. roku życia. W ciężkich przypadkach sucha skóra może być oznaką ukrytego problemu zdrowotnego lub problemu skórnego. Może ona przeszkadzać w pracy lub śnie, podrażniać skórę lub utrudniać reagowanie na leki wydawane na receptę. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na poważną suchość skóry, udaj się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub certyfikowanego dermatologa w celu dokładnego zbadania i leczenia.

Unikaj trudnych warunków pogodowych. Mroźna pogoda i ostre środki czyszczące bardzo wysuszają skórę, dlatego należy używać rękawiczek i odzieży ochronnej. Unikaj picia napojów z kofeiną, które wypłukują wodę z organizmu. Trzymaj się z dala od soków owocowych, które zawierają cukier, a także środków czyszczących na bazie alkoholu. Staraj się też unikać stosowania kosmetyków zawierających alkohol, który pozbawia skórę naturalnych olejków. Jeśli to możliwe, unikaj stosowania antyperspirantów, używania zbyt dużej ilości mydła i brania długich gorących kąpieli.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Migdałki pod żuchwą powiększają się
Czytaj Dalej

Migdałki pod żuchwą powiększają się

Jeśli jesteś zaniepokojony wielkością swoich migdałków, powinieneś udać się do lekarza. Podczas corocznego badania fizykalnego powinieneś być w…