Suchy sutek - przyczyny i leczenie

Suchy sutek – przyczyny i leczenie

Posiadanie suchego sutka jest niewygodnym problemem. W tym artykule, Alyssa Dweck, praktykujący ginekolog w Westchester County, Nowy Jork, wyjaśnia przyczyny i sposoby leczenia suchych sutków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o suchych sutkach.

Egzema powoduje suchość sutków

Egzema sutków może nie rozciągać się na resztę piersi. Objawy wyprysku sutków to zaczerwienienie, tkliwość i sącząca się lub skorupiasta skóra. Stan ten zwykle dotyka nastoletnich dziewcząt, ale może uderzyć każdego. Mimo że stan ten może być nieprzyjemny, istnieje szereg metod leczenia i wskazówek zapobiegawczych, z których możesz skorzystać.

Zabiegi bez recepty mogą pomóc w zmniejszeniu swędzenia i stanu zapalnego spowodowanego tym stanem. Krem z hydrokortyzonem powinien być stosowany na dotkniętym obszarze kilka razy dziennie przez co najmniej tydzień. Nie należy stosować go dłużej niż zalecana ilość, ponieważ może on podrażnić skórę. Lekarz może zalecić alternatywne sposoby leczenia. Jeśli kremy bez recepty nie wystarczą, można spróbować hipoalergicznych balsamów, aby utrzymać obszar nawilżony i chroniony.

Tekstylne kontaktowe zapalenie skóry powoduje suchość sutka

Przyczyny tekstylnego kontaktowego zapalenia skóry są różne, ale zwykle sutek jest swędzący i czerwony. Wysypka lub swędzenie może rozprzestrzeniać się poza obszar sutka. Leczenie polega na zidentyfikowaniu alergenu i unikaniu dotkniętego obszaru. Miejscowy krem steroidowy może złagodzić swędzenie i stan zapalny. Doustne sterydy lub leki przeciwhistaminowe mogą być przepisane. Swędzenie sutka może być spowodowane zmianami w poziomie hormonów.

Nie ma jednej przyczyny wyprysku sutków, ale czynnikiem mogą być czynniki środowiskowe. W szczególności osoby z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na rozwój tego schorzenia. Ponadto, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia może prowadzić do wyprysku sutków. Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem skóry, które wynika z zaburzonej odpowiedzi immunologicznej na pewne substancje.

Choroba Pageta sutka

27-letnia kobieta zgłosiła się z łuszczącą się, rumieniową plamą w pobliżu prawego sutka, której towarzyszyło kruszenie i świąd. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał jej leki miejscowe w celu leczenia podrażnienia i zasugerował, że może mieć wyprysk. Jednak objawy nie uległy poprawie. Została skierowana do chirurga w swojej okolicy, który wykonał biopsję sutka, co potwierdziło, że ma chorobę Pageta sutka.

Jeśli masz suchy sutek, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj jest to pierwszy objaw choroby Pageta piersi. Jest ona podobna do egzemy i dotyczy sutka, ale nie powoduje raka piersi. Im szybciej poszukujesz pomocy medycznej dla choroby Pageta sutka, tym większe są Twoje szanse na przeżycie.

Podrażnione sutki mogą być spowodowane ssaniem

Sutki podrażnione od ssania są niewygodne i mogą stać się bolesne. Przyczyną tego podrażnienia może być wiele czynników, w tym niewłaściwa technika karmienia piersią i złe zatrzaskiwanie. Inne przyczyny podrażnienia sutków to nadmierne używanie wkładek laktacyjnych i utrzymywanie ich w stanie mokrym lub nadużywanie potencjalnie drażniących produktów. Również gryzienie przez starsze dzieci może przyczynić się do podrażnienia. Kluczem jest zapobieganie.

Jeśli sutki są surowe i popękane, możesz posmarować je oczyszczoną lanoliną lub odciągniętym mlekiem matki. Aby zapobiec przyklejaniu się brodawki do biustonosza, możesz też użyć wkładek antykolkowych. Jeśli jednak sutek jest podrażniony z powodu infekcji, powinnaś natychmiast udać się do lekarza. Przed karmieniem możesz zażyć łagodny środek przeciwbólowy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Olejek lawendowy – jak działa na organizm?

Olejek lawendowy jest znany i ceniony od wieków za swoje niezwykłe właściwości. To prawdziwy skarb natury – ma szerokie zastosowanie zarówno w aromaterapii, jak i w pielęgnacji ciała. Jego delikatny, kojący zapach relaksuje umysł i może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Czytaj dalej, żeby poznać jego tajemnice!