Zaczerwieniona sucha skóra u dzieci - porady lekarza

Zaczerwieniona sucha skóra u dzieci – porady lekarza

Istnieje wiele opcji leczenia zaczerwienionej, suchej skóry u dzieci. W tym artykule omówimy objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie tej dolegliwości. Stosowanie odpowiedniego leczenia u dziecka jest niezbędne dla jego długotrwałego dobrego samopoczucia. Często stan ten może być łatwo leczony w domu. Możesz skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać więcej porad, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma ten stan.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z beautycreator-blog.pl

Objawy

Dzieci mogą mieć suchą skórę w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występuje ona na twarzy, rękach, nogach i ustach. W ciężkich przypadkach u dziecka mogą pojawić się bolesne pęknięcia na skórze, które są czerwone lub zaognione. W zależności od stopnia nasilenia wysypki, u dziecka mogą również pojawić się pęcherze i sączący się płyn. Może ona również rozprzestrzeniać się na inne części ciała i może być związana z gorączką.

W leczeniu egzemy dostępne są kremy i płyny na receptę. Niektóre z nich są steroidowe i niesteroidowe, i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami. Używanie gorącej wody może pogorszyć objawy i powinno być wykonywane tylko sporadycznie, jeśli w ogóle. Nie należy również używać gąbek lub peelingów na dotkniętym obszarze, ponieważ mogą one dodatkowo wysuszyć skórę. Należy dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem.

Dzieci z suchą skórą mają tendencję do bycia bardziej wrażliwymi na zimno i wiatr. Również częste kąpiele mogą mieć wpływ na skórę, zaburzając jej produkcję oleju i powodując jej wysuszenie. Może to być również oznaką poważniejszych schorzeń, w tym cukrzycy, problemów z tarczycą i egzemy. Chociaż ta choroba skóry może powodować ból i dyskomfort, zwykle poprawia się w ciągu kilku dni.

Jeśli objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza w celu oceny. Twoje dziecko może mieć egzemę lub inną chorobę skóry. Możesz użyć nawilżacza, aby skóra była bardziej wilgotna i wygodna dla dziecka. Można również dać dziecku hydrokortyzon kremy i maści, aby pomóc złagodzić swędzenie i suchość spowodowane przez suchą skórę. Chociaż lekarz nie może zdiagnozować egzemy poprzez badanie krwi, może ją zdiagnozować poprzez oględziny.

Jeśli Twoje dziecko doświadcza wysypki na policzkach, objawy szkarlatyny mogą być oznaką infekcji. Ta choroba zakaźna zwykle ustępuje w ciągu jednego do trzech tygodni, ale mimo to powinieneś powiadomić szkołę na wypadek, gdyby Twoje dziecko ją miało. Dzieci z pokrzywką nie muszą zostawać w domu w szkole. Po pojawieniu się wysypki, nie jest ona już zaraźliwa i zazwyczaj może być leczona antybiotykami.

Przyczyny

Oprócz pogody, sucha skóra może być oznaką alergii lub schorzeń zatok. Oprócz regularnego stosowania kremu nawilżającego, dzieci powinny unikać kąpieli w mydłach i kąpielach z bąbelkami. Zamiast tego powinny myć ręce ciepłą wodą. Dzieci powinny również unikać gorących kąpieli i basenów, ponieważ chemikalia zawarte w tych aktywnościach wodnych mogą być wysuszające dla skóry. Rodzice powinni również rozważyć noszenie rękawiczek, gdy jest zimno i skontaktować się z pediatrą, jeśli objawy nie ustępują.

Różne infekcje mogą prowadzić do czerwonej, suchej skóry u dzieci. Jedną z najczęstszych przyczyn jest podrażnienie skóry spowodowane przez wirusy. Podczas gdy u niektórych dzieci wysypka pojawi się w wyniku infekcji wirusowej, inne mogą mieć reakcję alergiczną na coś. W niektórych przypadkach wysypce towarzyszy gorączka i niespecyficzne objawy. Jednak, gdy wysypka zniknie, dziecko będzie wolne od swędzenia. Sporadycznie, różowe plamy pojawią się w koronkowym wzorze na ramieniu lub nodze dziecka. Niezależnie od źródła, leczenie powinno koncentrować się na leczeniu podstawowej infekcji.

Egzema, znana również jako atopowe zapalenie skóry, jest częstą przyczyną czerwonej, suchej skóry u dzieci. Choć może zaatakować dzieci w każdym wieku, ma tendencję do przewlekłości i okresowych nawrotów. Dzieci z tym schorzeniem mogą mieć astmę lub katar sienny. Leczenie pomoże złagodzić swędzenie, a wskazówki dotyczące samoopieki mogą zapobiec pojawieniu się nowego ogniska. Ta choroba skóry zwykle zaczyna się przed piątym rokiem życia i może utrzymywać się do okresu dojrzewania. Chociaż nie jest zaraźliwa, stwarza ryzyko zarażenia się chorobą.

Chociaż większość przyczyn zaczerwienionej, suchej skóry jest nieszkodliwa, jest kilka rzeczy, o których rodzice powinni pamiętać. Dzieci powinny być regularnie kąpane i unikać szorstkiej odzieży lub tkanin. Środki nawilżające skórę mogą być stosowane jako leczenie miejscowe w przypadku egzemy i innych schorzeń skórnych. Niezależnie od przyczyny, dziecko powinno zawsze skonsultować się ze swoim pediatrą, jeśli nie jest w stanie użyć środka nawilżającego.

Leczenie

Jeśli zauważysz zaczerwienioną, swędzącą skórę u swojego dziecka, najlepiej udaj się do dermatologa. Specjaliści ci są przeszkoleni w leczeniu egzemy i mogą pomóc Ci zidentyfikować czynniki wyzwalające zimą i w innych porach roku. Skonsultuj się z dermatologiem, jeśli Twoje dziecko wykazuje objawy zaczerwienionej, suchej skóry. Oto kilka wskazówek dotyczących leczenia suchej skóry u dzieci.

Po pierwsze, lekarz wykluczy inne warunki, które mogą być przyczyną stanu zapalnego. Jeśli tak jest, lekarz może zalecić wykonanie testu alergicznego lub skierowanie do dermatologa. Może również zasugerować unikanie pewnych pokarmów, zmianę mydeł i detergentów lub inne zmiany stylu życia. Chociaż nie ma lekarstwa na egzemę, lekarz może przepisać terapię, aby złagodzić objawy. Zabiegi na egzemę zależą od ciężkości i lokalizacji dotkniętej skóry. Niektóre są doustne, a inne miejscowe.

W przypadku, gdy Twoje dziecko ma suchą skórę, możesz sprawdzić, czy dolegliwość ta jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Grzybica skóry, infekcja grzybicza, wygląda jak egzema. Twoje dziecko może potrzebować antybiotyków do jej leczenia. Stan ten może być również spowodowany przez inny rodzaj alergii, np. katar sienny. Musisz odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz u swojego dziecka czerwoną, swędzącą skórę.

Chociaż unikanie kontaktu z czynnikami drażniącymi może pomóc w tej dolegliwości, należy również szukać przyczyn leżących u jej podłoża. Najczęstszą przyczyną czerwonej, suchej skóry jest alergia. Objawy tego stanu mogą obejmować krostki, żółte skorupki, sączenie i wrażliwe miejsca. Możesz zastosować miejscowe antybiotyki dwa razy dziennie na dotknięte obszary. Najlepiej unikać szorstkiej odzieży lub kontaktu z dotkniętym obszarem.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje wzorzec suchej, swędzącej skóry, może mieć egzemę. Najwcześniejsze oznaki egzemy znajdują się zwykle w okolicach łokci, za kolanami i na twarzy. Objawy mogą pojawiać się i znikać, i jest prawdopodobne, że dziecko z czasem przestanie odczuwać tę dolegliwość. Ewentualnie, lekarz może przepisać miejscowy krem sterydowy. Jeśli stan ten utrzymuje się przez kilka tygodni, dermatolog może przepisać antybiotyki.

Profilaktyka

Podczas mroźnych miesięcy zimowych skóra dziecka może stać się bardzo sucha. Aby złagodzić ten problem, utrzymuj wilgotne pomieszczenie. Staraj się ograniczyć używanie mydła i kąpieli perełkowych, a ręce myj raczej ciepłą wodą, niż stosuj ostre mydła i detergenty. Unikaj zabierania dziecka do gorącej kąpieli lub basenu, ponieważ te chemikalia mogą wysuszać skórę. Dobrym pomysłem jest również noszenie rękawiczek na zewnątrz w zimnych porach roku. Jeśli u Twojego dziecka pojawi się zaczerwieniona, sucha skóra, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą, aby uzyskać odpowiednie leczenie.

Zapobieganie zaostrzeniu choroby zaczyna się od kontrolowania temperatury. Gorączka i wysoka wilgotność mogą sprawić, że skóra stanie się sucha i łuszcząca. Unikaj przegrzania, ponieważ może to nasilić objawy egzemy. Unikaj również noszenia ubrań, które podrażniają skórę. Dzieci, które są wrażliwe na wodę, powinny pić letnią wodę, kiedy tylko jest to możliwe. Wreszcie, zapobiegaj noszeniu przez dziecko obcisłych ubrań lub wystawianiu go na działanie szorstkich materiałów.

Zapobieganie zaczerwienionej, suchej skórze u dzieci może być tak proste, jak uczynienie otoczenia bardziej wilgotnym. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat codzienna kąpiel nie jest konieczna. Według dermatologa z Yale Medicine, Sary Perkins, zbyt częste kąpiele mogą pogorszyć objawy egzemy. Ponadto pocieranie suchej skóry dodatkowo narusza barierę skórną. Tak więc unikanie przegrzanych środowisk, zwłaszcza tych o wysokiej wilgotności, jest kluczowe w zapobieganiu suchości skóry u dzieci.

Jeśli masz dziecko, które jest bardziej wrażliwe na promienie słoneczne, rozważ stosowanie kremu z filtrem każdego dnia. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest małe, czy duże, filtr przeciwsłoneczny jest niezbędny, aby chronić skórę przed rakiem skóry. Poświęcenie kilku minut na nałożenie kremu z filtrem to świetny sposób na ochronę dziecka przed oparzeniami słonecznymi i zapobieganie ich objawom. Pomoże to zapobiec wysuszeniu i popękaniu skóry dziecka. Może również zapobiegać starzeniu się skóry i wysypkom.

Na koniec należy pamiętać o kontaktowym zapaleniu skóry. To schorzenie skóry może się rozwinąć, gdy Twoje dziecko wejdzie w kontakt z substancją drażniącą, taką jak pasta do zębów lub żywność. Skóra zacznie swędzieć, ale nie powoduje to zaczerwienienia i swędzenia jak w przypadku atopowego zapalenia skóry. Kontaktowe zapalenie skóry jest mniej poważne i poprawia się, gdy dziecko przestaje się ślinić.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kiedy konieczna jest tonsillotomia?
Czytaj Dalej

Kiedy konieczna jest tonsillotomia?

tonsillotomia jest zabiegiem chirurgicznym, który usuwa migdałki z gardła. Jest to zazwyczaj zabieg ambulatoryjny i wykonywany w znieczuleniu…
Co to jest Tonsillotomia?
Czytaj Dalej

Co to jest Tonsillotomia?

tonsillotomia jest zabiegiem chirurgicznym, w którym usuwane są migdałki podniebienne. Zabieg ten wykonuje się z różnych powodów, w…