Choroba tarczycy a sucha skóra - opinie lekarzy

Choroba tarczycy a sucha skóra – opinie lekarzy

Jeśli szukasz wyjaśnienia dla swojej suchej skóry, być może masz suchą, kruchą skórę. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, być może nadszedł czas, aby udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Wymienione poniżej są niektóre wspólne zaburzenia tarczycy i ich objawy, wraz z ich leczenia. Należą do nich: choroba Hashimoto, polekowe zapalenie tarczycy i tarczyca wysuszona.

Nadczynność tarczycy

Jeśli jesteś rodzicem i zauważyłeś, że skóra Twojego dziecka wydaje się być sucha, może to być znak, że Twoje dziecko może cierpieć na chorobę podstawową. Objawy tego stanu mogą obejmować suchą skórę, łuszczącą się, uczucie wzdęcia lub gazy lub niewyjaśnioną utratę wagi. Mogą to być objawy innego stanu zdrowia, takie jak oftalmopatia Gravesa, stan, w którym gałka oczna wystaje ze skóry za oczami. Chociaż objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie, u dziecka mogą nadal występować inne oznaki zaburzenia, takie jak niewyjaśniona utrata wagi, niewyjaśniona potliwość lub obrzęk u podstawy szyi.

Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. Osoby cierpiące na to schorzenie produkują zbyt dużo hormonu tarczycy, który może uszkodzić inne narządy, w tym serce. Choroba ta została po raz pierwszy opisana przez Roberta Gravesa w latach 1800. Choroba Gravesa dotyka około jednego na 200 Amerykanów. Zazwyczaj rozwija się w średnim wieku lub starszym, ze szczytem zachorowań u osób w wieku 40-60 lat. Może dotyczyć dzieci, młodzieży i osób starszych. Występuje w większości rejonów świata i szacuje się, że dotyczy od 2% do 3% populacji ogólnej.

Choroba Hashimoto

Twoja skóra będzie sucha i swędząca, ale lekarz może nie być w stanie zdiagnozować przyczyny, którą jest choroba Hashimoto. Objawy choroby Hashimoto są bardzo zróżnicowane. Wiele osób ma objawy kilku różnych zaburzeń, w tym przewlekłego zmęczenia, słabego apetytu i suchej skóry. Aby uzyskać właściwą diagnozę, należy udać się do swojego dostawcy usług medycznych i zapisać się na bezpłatny biuletyn zdrowotny, który będzie zawierał informacje na temat COVID-19 i choroby Hashimoto. Choroba Hashimoto jest rodzajem zaburzenia autoimmunologicznego, w którym układ odpornościowy organizmu wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom tarczycy, co powoduje uszkodzenie komórek i ich śmierć.

Leczenie choroby Hashimoto obejmuje zazwyczaj przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy. Regularne badania krwi będą wykonywane w celu monitorowania poziomu hormonu. Jeśli leki nie pomagają kontrolować objawów, lekarz może zalecić operację usunięcia wola. Twój lekarz będzie monitorował poziom hormonów tarczycy i odpowiednio przepisywał leki. Leki nie wyleczą Twojego stanu, ale zmniejszą objawy. Jeśli jednak nadal występują objawy choroby Hashimoto, lekarz przepisze inny rodzaj leków.

Polekowe zapalenie tarczycy

Zapalenie tarczycy jest chorobą zapalną, która dotyka gruczołu tarczowego, znajdującego się w środkowej części szyi, powyżej obojczyków. Zwykle jest spowodowane odpowiedzią autoimmunologiczną na infekcję wirusową. Ludzie z podostrym zapaleniem tarczycy często rozwijają chorobę po wirusie zatok, ucha, lub zwykłego przeziębienia. W przeciwieństwie do ostrego zapalenia tarczycy, polekowe zapalenie tarczycy nie jest zaraźliwe i nie występuje rodzinnie.

W wielu przypadkach objawy niedoczynności tarczycy zaczynają się na skórze, w tym suchość i utrata potu. W niektórych przypadkach objawy skórne mogą być niespecyficzne, w tym keratoderma palmoplantarna, która może przejść w kserodermię lub uogólniony obrzęk śluzowaty, stan wynikający z nagromadzenia glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego. Innym objawem niedoczynności tarczycy jest nieprawidłowo gruba skóra i błony śluzowe. Pacjenci mogą mieć również zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkarotenu, stanu spowodowanego brakiem wątrobowego metabolizmu karotenu.

Odsączona tarczyca

Jeśli rozważasz przyjmowanie odsączonej tarczycy w celu leczenia suchej skóry i niedoczynności tarczycy, Twój lekarz może mieć kilka pytań. Odtłuszczona tarczyca nie tylko jest drażniąca dla skóry, ale może powodować szereg skutków ubocznych, w tym reakcje alergiczne, zwiększoną potliwość i nerwowość. Istnieje również ryzyko toksyczności tarczycy, co może wymagać krótkotrwałej przerwy od stosowania tarczycy odsączonej. W celu zachowania bezpieczeństwa zdesykowanej tarczycy należy ją przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła.

Większość pacjentów z tarczycą nie wie, że ich stan jest w rzeczywistości bardziej powszechny niż im się wydaje, dlatego artykuły takie jak ten mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Artykuły te są w zasadzie nienaukowym papugowaniem błędnych informacji rozpowszechnianych przez zespół PR firmy Abbott Labs, producenta Synthroidu. To dlatego wielu lekarzy waha się przed przepisywaniem zdesykowanej tarczycy. Na szczęście leczenie może być bardzo korzystne i pomogło niezliczonej liczbie osób.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Informacja o adenotomii
Czytaj Dalej

Informacja o adenotomii

Jeśli rozważasz operację usunięcia migdałków, to może być przydatne, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć…
Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa

Gdy węzły chłonne psa ulegają powiększeniu, może to być spowodowane różnymi przyczynami. Wśród nich znajduje się stan zwany…