Jakie powikłania mogą wystąpić po Tonsillotomii?

Jakie powikłania mogą wystąpić po Tonsillotomii?

Powikłania pooperacyjne tonsillektomii obejmują silny ból, trudności z zakresem ruchu szyi i gorączkę. W rzadkich przypadkach może dojść do zakażenia lub ropnego zapalenia węzłów chłonnych. W takich przypadkach podaje się dożylnie antybiotyki i konieczna jest konsultacja laryngologiczna. W celu ostatecznego rozpoznania można wykonać radiogramy tkanek miękkich lub TK z kontrastem dożylnym. U około 0,5 do 10% pacjentów po tonsillektomii może wystąpić krwawienie pooperacyjne. Powikłanie to występuje rzadziej u pacjentów poniżej 21 roku życia.

Krwotok pooperacyjny jest uznawany za chirurgiczny stan nagły

Krwotok pooperacyjny po tonsillotomii jest potencjalnie zagrażającym życiu powikłaniem, które może wystąpić podczas tonsillektomii. Może on wystąpić w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu lub rozwijać się z czasem. W obu przypadkach pacjenci powinni być poinformowani o ryzyku wystąpienia krwotoku, a odpowiednie płyny powinny być natychmiast dostarczone. W zależności od ciężkości krwotoku konieczna może być operacja w trybie nagłym.

Wśród powikłań tonsillektomii krwotok pooperacyjny jest najpoważniejszym powikłaniem i może prowadzić do znacznej zachorowalności i śmiertelności. Chociaż częstość występowania krwotoku pooperacyjnego jest bardzo mała, ważne jest, aby rozpoznać go, gdy już wystąpi. W różnych badaniach odnotowano różny odsetek tego powikłania, wahający się od 2,61 do 15% w populacji ogólnej. W naszym oddziale zaobserwowaliśmy częstość występowania na poziomie 1,83%.

Częstość występowania krwotoku pooperacyjnego różni się w zależności od przypadku. Istnieją różne schematy klasyfikacji dla różnych krwotoków. Krwotok pooperacyjny jest nagłym przypadkiem chirurgicznym, jeśli pacjent odczuwa ból lub ma trudności z przełykaniem.

Pacjenci z zapaleniem migdałków często trafiają na oddział ratunkowy. W przypadku aktywnego krwawienia konieczne jest utrzymanie pacjenta w pozycji pionowej, zastosowanie odsysania i obserwacja parametrów życiowych. Jeśli pacjent ma dużą ilość krwi, może wymagać transfuzji.

Krwotok pooperacyjny powinien być leczony natychmiast. Jeśli pacjent jest w stanie współpracować, można zastosować bezpośredni ucisk na dół migdałkowy, aby zatrzymać krwawienie. Jeśli krwawienie jest silne, konieczna może być kauteryzacja.

Krwawienie w ciągu pierwszej doby po tonsillektomii

Krwawienie po tonsillektomii może być dużym problemem zarówno dla chirurgów, jak i pacjentów. Na szczęście istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zminimalizować krwawienie po tonsillektomii. Jednym z ważnych czynników jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia. U pacjentów, którzy są odwodnieni, może wystąpić krwotok po zabiegu tonsillektomii.

Krwotok chirurgiczny jest nagłym przypadkiem chirurgicznym i powinien być starannie monitorowany przez chirurga. Istnieją dwa rodzaje krwotoku, krwotok pierwotny i krwotok wtórny. Ten pierwszy występuje w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu. Ryzyko krwotoku po tonsillektomii jest niewielkie i rzadko zagraża życiu, ale pacjenci powinni być poinformowani o ryzyku.

Krwotok po tonsillektomii jest najbardziej prawdopodobny w dolnym biegunie migdałków. Przy tym zabiegu zwykle konieczne jest wykonanie badania krzepliwości i pełnej morfologii krwi. Ponadto niezbędne jest dożylne nawodnienie płynami. Pacjenci z krwawieniem w wywiadzie powinni być uważnie monitorowani.

Podczas gdy małe ilości krwi w ślinie nie są powodem do niepokoju, jasnoczerwona krew w ciągu pierwszej doby po tonsillektomii powinna być zbadana. Dzieci należy natychmiast uspokoić, jeśli wystąpi u nich krwawienie w jamie ustnej lub gardle. Zalecane jest również płukanie zimną wodą i utrzymywanie głowy w pozycji uniesionej. Jeśli krwawienie jest silne, dziecko należy obrócić na bok, a krwawienie powinno natychmiast ustać.

Krwotok po tonsillektomii może wiązać się z istotnymi powikłaniami. Może prowadzić do niedokrwistości, hipowolemii i sekwestracji krwi w żołądku, co zwiększa ryzyko aspiracji. Może też skutkować koniecznością interwencji pogotowia ratunkowego. Jeśli krew nadal wydobywa się z ust lub gardła, może zaistnieć konieczność przyjęcia pacjenta na salę operacyjną. W takim przypadku zostanie przeprowadzona intubacja szybkiej sekwencji z użyciem środka blokującego nerwowo-mięśniowo i ucisku cricoidalnego.

Krwawienie należy zatrzymać, jeśli krwawienie jest silne lub jasnoczerwone. Pacjentów należy ściśle monitorować pod kątem gorączki, wymiotów i nadmiernego krwawienia. Oprócz picia dużej ilości płynów w celu złagodzenia bólu, pomoże to zmniejszyć ryzyko powikłań krwotocznych.

Pokarmy łatwe do przełknięcia po tonsillektomii

Po tonsillektomii należy jeść miękkie i łatwe do przełknięcia pokarmy. Należy unikać pokarmów twardych, pikantnych lub gorących. Należy również kroić pokarmy na małe kawałki i dokładnie żuć. Dobrym pomysłem jest również picie kilku szklanek ciepłej wody dziennie. Mogą Państwo również przyjmować płynne suplementy diety, które zaleci Państwa lekarz.

Po zabiegu tonsillektomii przejrzyste płyny są łatwiejsze do przełknięcia i nie będą podrażniać zmienionej zapalnie tkanki gardła. Można stopniowo wprowadzać cięższe płyny. Należy jednak unikać napojów gazowanych i soków cytrynowych, gdyż mogą one podrażniać tkankę gardła.

Ważne jest, aby zrozumieć, że proces rekonwalescencji po tonsillektomii może być długi i bolesny. Będziesz musiał ograniczyć pikantne i gorące pokarmy, aby zapewnić sobie szybki powrót do zdrowia. Dodatkowo, należy unikać żywności z nadmierną ilością soli lub ciepła. Możesz również chcieć uniknąć owoców cytrusowych. Dobrą zasadą jest unikanie pikantnych i gorących potraw, ponieważ mogą one sprawić, że gardło będzie bardziej bolało.

W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu tonsillektomii należy pić dużo płynów. W ciągu pierwszych kilku dni możesz spodziewać się, że będziesz odczuwać mdłości i ból. Lekarz może zalecić dietę płynną, aby pomóc Ci uniknąć nudności i dyskomfortu. Po kilku dniach można stopniowo powrócić do regularnej diety.

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć pewnego krwawienia po zabiegu tonsillektomii, co sprawia, że ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących diety. U niektórych pacjentów może wystąpić czerwony popsik lub barwnik, który wygląda jak krew w ustach. Nie ma jednak dowodów na poparcie tezy, że ograniczona dieta sprawi, że będziesz bardziej krwawić po tonsillektomii.

Leczenie odwodnienia po tonsillektomii

Po tonsillektomii pacjenci muszą pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Picie wystarczającej ilości płynów jest ważne, ponieważ utrzymuje wilgotność migdałków i zmniejsza szansę na zakażenie. Odwodnienie może również powodować dodatkowe problemy, takie jak zwiększony ból i krwawienie. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia, które pomagają zapobiegać odwodnieniu po tonsillektomii.

Pierwsze 24 godziny po tonsillektomii charakteryzują się wymiotami i rozstrojem żołądka. Następnie gardło będzie bolało przez kilka dni. Ponadto przez dwa tygodnie dzieci nie powinny podejmować wysiłku fizycznego. Ponadto przez 14 dni nie powinny wyjeżdżać poza bezpośrednie sąsiedztwo lekarza. Jeśli dziecko zacznie wykazywać jakiekolwiek objawy odwodnienia (zapadnięte oczy, brak łez, brak moczu przez 8 godzin), powinno natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jasnoczerwone krwawienie lub siniaki również mogą być oznakami odwodnienia.

Picie dużej ilości płynów po zabiegu tonsillektomii jest niezbędne do powrotu do zdrowia. Chociaż może to być nieprzyjemne, przez pierwsze kilka dni po operacji zaleca się stosowanie miękkiej diety. Niemniej jednak, ważne jest, aby unikać kwaśnych, słonych lub gorących płynów, ponieważ mogą one podrażnić gardło. Zamiast tego należy pić sos jabłkowy, sok jabłkowy lub galaretkę, aby dostarczyć potrzebnych płynów.

Chociaż istnieje wiele metod usuwania migdałków, najczęstszą metodą jest tonsillektomia. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 20-30 minut. Do usunięcia migdałków lekarz użyje szeregu instrumentów. Niektórzy chirurdzy wolą elektrokauteryzację niż inne urządzenia. Ten rodzaj operacji usuwa wszystkie tkanki migdałków, w tym otaczających tkanek. Osoba dochodząca do siebie po tonsillektomii będzie odczuwać ból przez około siedem do dziesięciu dni. Po zabiegu pacjent będzie musiał również odpoczywać w domu i angażować się w ograniczoną aktywność przez dwa tygodnie.

Jeśli jesteś odwodniony, lekarz zaleci przyjmowanie płynów doustnych lub dożylnych. W ciężkich przypadkach odwodnienie może prowadzić do konieczności pobytu w szpitalu. Podróż na pogotowie lub do szpitala może być konieczna, a płyny dożylne są podawane, aby pomóc Ci odzyskać zdrowie. Odwodnienie może również wystąpić, jeśli podniebienie zamyka się do tyłu gardła. Chociaż jest to rzadkie, może to prowadzić do trwałych problemów. Niektórzy pacjenci mogą mieć problemy z podniebieniem, mogą wystąpić infekcje lub nieprawidłowe gojenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Nabłonek migdałka gardłowego - czy jest ważny?
Czytaj Dalej

Zioła pomagają wyleczyć powiększone migdałki

Istnieje kilka różnych sposobów leczenia powiększonych migdałków. Niektóre z nich polegają na stosowaniu herbat ziołowych, leków homeopatycznych, miodu…