Przyczyny suchej skóry

Łupież i tłusta skóra głowy – jak ją leczyć?

Jedną z głównych przyczyn łupieżu i przetłuszczającej się skóry głowy jest grzybica, czyli tinea capitis. Infekcja ta powoduje podrażnienie skóry głowy i może powodować wypadanie włosów oraz łysienie. Aby ją leczyć, należy częściej myć skórę głowy. Pomoże to zmniejszyć ilość sebum, które gromadzi się na skórze głowy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na pójście do lekarza na zabieg, powinieneś rozważyć naturalne podejście, takie jak olejek z drzewa herbacianego lub oczar wirginijski.

Stres może nasilać łupież

Badania sugerują, że stres może zwiększać szanse na pojawienie się łupieżu. W jednym z włoskich badań, uczestnicy, którzy byli pod wpływem wysokiego poziomu stresu, mieli bardziej nasilony łupież niż ci, którzy byli mniej zestresowani. Wyniki tego badania są ważne, ponieważ stres jest jednym z wielu czynników, które mogą wpływać na nasilenie łupieżu. Możliwe jest również, że sam łupież może być wywołany przez stres.

Kortykosteroidy

Choroby zapalne, takie jak łuszczyca, mogą prowadzić do nadmiernego łuszczenia się skóry głowy. Infekcje grzybicze, takie jak grzybica skóry głowy, mogą również powodować ten problem. Alergie kontaktowe zapalenie skóry są częstą przyczyną, jak również. Kortykosteroidy mogą być przepisywane w celu leczenia objawów łojotokowego zapalenia skóry, ale mają one skutki uboczne, w tym przerzedzenie skóry i łuszczenie się skóry głowy.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skutecznym środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym w leczeniu łupieżu i nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy. Można go stosować bezpośrednio na skórę głowy lub zmieszać z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, rycynowy lub oliwa z oliwek. Mieszanie olejku z drzewa herbacianego z innymi olejami nośnymi zapewni Ci maksymalne korzyści z tego zabiegu. Następnie należy wmasować go we włosy i skórę głowy, pozwalając mu wykonać swoją pracę.

Oczar wirginijski

Być może zastanawiasz się, jak stosować oczar wirginijski na tłustą skórę głowy lub łupież. Choć możesz wylać kroplę na dłoń i wetrzeć ją w skórę głowy, prawdopodobnie bezpieczniej jest wymieszać roztwór z szamponem. Jego właściwości przeciwzapalne i łagodzące pomagają ukoić skórę i zapobiegają swędzeniu. Jeśli masz łupież, Twój dermatolog może odradzać stosowanie tego produktu. Możesz jednak spróbować nałożyć kroplę na skórę głowy przed umyciem włosów szamponem i nałożeniem odżywki.

Szampony na receptę

Istnieją różne szampony na receptę do tłustej skóry głowy i łupieżu, ale jakie są różnice między tymi produktami? Na szczęście można kupić kilka marek generycznych, które będą działać równie dobrze. Osoby z tłustą skórą głowy powinny unikać stosowania szamponów smołowych, ponieważ mogą one powodować podrażnienia skóry. Szampony smołowe zawierają kwas salicylowy, który jest dobrze znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i zwalczających trądzik.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa

Gdy węzły chłonne psa ulegają powiększeniu, może to być spowodowane różnymi przyczynami. Wśród nich znajduje się stan zwany…
Powiększony języczek - jak leczyć?
Czytaj Dalej

Powiększony języczek – jak leczyć?

Objawy przerostu migdałka językowego wahają się od bezobjawowych do zagrażających życiu. W niektórych przypadkach przewlekle powiększona tkanka może…